Laboratuvar

Beton Testleri

Beton Testleri

Beton, yapı malzemeleri dünyasında, sudan sonra en fazla kullanılan malzemelerden biridir. Bunun birçok nedeni var. İşte bu nedenlerden bir kaçı: ekonomiktir, maliyeti düşüktür, bileşenleri doğada fazlası ile bulunmaktadır, dayanıklılığı yüksektir, kolay işlenebilir, yangına direnç gösterir, üretiminde çok fazla enerji gereksinimi yoktur, çevre dostudur ve en önemlisi estetik binaların yapılmasında farklı mühendislik çalışmalarına imkan verir. En ilkel şekliyle beş bin yıl önce Mısır piramitleri yapılırken, Çin Seddi yapılırken, hatta Romalılar zamanında birçok bina yapılırken beton kullanılmıştır.

Bugün kullanıldığı şekli ile beton üretimi 1848 yılında İngiltere’de ilk çimento fabrikası kurulunca başlamıştır. Arkasından 1903 yılında Almanya’da inşaatlarda hazır beton kullanılmaya başlanmıştır. Beton taşıyan ilk mikserler ise 1916 yılında kullanılmıştır.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte beton yapımında yeni teknolojiler geliştirilmiştir. Bugğn beton üretiminde kimyasal ve mineral katkılar ve lifler kullanılmakta ve daha dayanıklı betonlar üretilmektedir.

Beton üretiminde, çimento, su, agrega ve gerekli kimyasal ve mineral katkılar belli oranlarda katılmakta ve bunların beton içinde homojen olarak karışması sağlanmaktadır. İlk yapıldığında yumuşak kıvamlı olan beton, kurudukça sertleşmekte ve dayanıklılık kazanmaktadır. Kaliteli bir beton, çevre etkilerine ve maruz kaldığı yüklere karşı, kullanım ömrü boyunca, kimyasal ve fiziksel bütünlüğünü korumaktadır. Betonda kalitenin göstergesi, esas olarak basınca dayanıklılığı değil, ekonomik ömrü boyunca maruz kaldığı yüklere ve çevre etkilerine karşı dayanıklılığıdır.

Bu anlamda betonun dayanıklılığı ve kalitesi şu özelliklere çok sıkı bağlıdır: kullanılan malzeme (yani çimento, agrega, su, kimyasal ve mineral katkılar), su ve çimento oranı, üretim yöntemleri, uygun tasarım, sıkıştırma derecesi, hava içeriği, bakım (yani zaman, nem ve sıcaklık).

Betonun özellikleri içinde hammadde kalitesinin belirlenmesi ise çeşitli testlerle yapılmaktadır. Yetkili laboratuvarlarda gerçekleştirilen bu testlerde yürürlükte olan yasal düzenlemeler yanı sıra yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlar da dikkate alınmaktadır. İşte bu standartlardan birkaçı:

 • TS EN 12350-1 Beton – Taze beton deneyleri – Bölüm 1: Numune alma
 • TS EN 12350-2 … Bölüm 2: Çökme (slump) deneyi
 • TS EN 12350-3 … Bölüm 3: Vebe deneyi
 • TS EN 12350-4 … Bölüm 4: Sıkıştırılabilme derecesi
 • TS EN 12350-5 … Bölüm 5: Yayılma tablası deneyi
 • TS EN 12350-6 … Bölüm 6: Yoğunluk
 • TS EN 12350-7 … Bölüm 7: Hava muhtevasının tayini – Basınç yöntemleri
 • TS EN 12350-8 … Bölüm 8: Kendiliğinden yerleşen beton – Çökme-Yayılma deneyi
 • TS EN 12350-9 … Bölüm 9: Kendiliğinden yerleşen beton – Çökme-V hunisi deneyi
 • TS EN 12350-10 … Bölüm 10: Kendiliğinden yerleşen beton – L kutusu deneyi
 • TS EN 12350-11 … Bölüm 11: Kendiliğinden yerleşen beton – Çökme-Elemede ayrışma deneyi
 • TS EN 12350-12 … Bölüm 12: Kendiliğinden yerleşen beton – J halkası deneyi