Muayene

Basınçlı Kap Emniyet Cihazı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Basınçlı Kap Emniyet Cihazı Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Emniyet ve basınç düşürme cihazları, izin verilen limit aşıldığı takdirde devreye girerek bacıncı izin verilen değerlere düşüren veya tamamen yok eden cihazlardır. Bunlar arasında en bilinenleri, güvenlik valfleri, patlama diskleri, bel verme çubukları ya da denetimli basınç düşürme sistemleridir. Esas olarak iç basıncı 0,5 barın üzerinde olan kap ve ekipmanlara basınçlı kaplar denmektedir. En fazla kullanılan basınçlı kaplar, kompresörler, hidroforlar, kazanlar, gaz tüpleri, boru hatları, hava tankları, LPG tankları, sınai gaz tankları, soğutma üniteleri ve otoklavlardır.

Otomatik basınç düşürme sistemleri, ayarlanan basınç değeri üzerine çıkıldığı zaman çalışan, basınçlı kabı kısmen veya tamamen kullanıma kapatan ve gerekli müdahalelerin yapılmasına olanak tanıyan sistemlerdir. Basınçlı kaplar insan sağlığı ve güvenliği bakımından bir takım riskler içermektedir. Bu yüzden önceden gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

İşletmelerde iş sağlığı ve çalışan güvenliği açısından basınçlı kapların emniyet cihazları ile birlikte tehlike yaratmadan kullanılmaları için, düzeli olarak bu kapların kontrol ve muayene ettirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmalarda genel olarak sızdırmazlık, korozyon, aşınma, kalınlık, deformasyon, çizik, bağlantılar ve cihazların kalibrasyon durumları konrol edilmektedir.

Basınçlı kapların neden olacağı başlıca riskler, patlama tehlikesi, patlamadan sonra parçalanma tehlikesi, yangın tehlikesi, insan sağlığı açısından boğulma ve zehirlenme tehlikesi ve kimyasal ve termal yanıklar tehlikesidir.

Bu risklerden korunmak amacı ile, basınçlı kapların kullanım şekline bağlı olarak, üzerlerinde, içindeki basınç seviyesini ve sıcaklığı gösteren ölçü cihazları bulunmak zorundadır. Örneğin manometreler, termometreler, emniyet valfleri, tahliye vanaları, patlama kapakları ve genleşme valfleri bu amaçla kullanılmaktadır. Bu emniyet cihazlarının da kendilerinden beklenen işlevi tam olarak yapabilmeleri düzenli bakımlarının yapılmasına bağlıdır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde basınçlı kaplar ile ilgili olarak güvenlik kriterleri, muayene periyodları ve ilgili standartlar yer almaktadır.

Firmamız, basınçlı kapların düzenli kontrolleri kapsamında basınçlı kaplar emniyet cihazlarının düzenli kontrol ve muayenelerini, ilgili yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uygun şekilde yapmaktadır.