Muayene

Araç Üstü Vinç Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Araç Üstü Vinç Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Araç Üstü Vinç Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Araç üstü vinçler genelde bir kamyon üzerine monte edilen ve farklı amaçlar için kullanılan vinçlerdir. Şantiyelerde yükleme ve boşaltma işlerinde, alt ve üst yapı faaliyetlerinde, oto kurtarma ve çekme işlerinde, kaldırma ve taşıma işlerinde, hurdacılık faaliyetlerinde ve benzer işlerde araç üstü vinçler kullanılmaktadır. Çok hızlı hareket edebilme, istenilen her yerde kullanılabilme ve gerektiğinde yük taşıyabilme özellikleri sayesinde bu tür vinçler çok tercih edilmektedir.

Araç üstü vinçleri kullanmak da oldukça beceri ve deneyim isteyen bir iştir. Herhangi bir kaldırma işlemi yapılırken, kaldırılacak yükün ağırlığını ve boyutlarını bilmek, çalışılacak yerin fiziki koşullarını tanımak ve kullanılacak araç üstü vincin kaldırma sistemini, kaldırma kapasitesini, boyutlarını, ağırlığını ve taşıma kapasitesini bilmek son derece önemlidir.

Araç üstü vinçlerde, yapılacak işin özelliklerine ve çalışma koşullarına uygun çeşitli modeller bulunmaktadır. Bu nedenle yapılacak işe en uygun aracın ve araç üstü vincin seçimini doğru yapmak gerekmektedir.

Bu tür vinçlerin kapasiteleri, uzanabilecekeri en uzun mesafeye ve kaldırabilecekleri en fazla ağırlık miktarına bağlı olarak değişmektedir. Bu kapasiteyi bilmeden çalışmaya başlamak, insan sağlığını ve mal güvenliğini tehlikeye atmak demektir. Ayrıca ağır yük altında kullanıldıkları için olası risklerin önüne geçmek amacı ile düzenli kontrol ve muayenelerinin yaptırılması gerekmektedir.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde, işletmelerde kullanılan iş makinalarının ve ekipmanlarının sağlık ve güvenlik bakımından uyulması gereken asgari koşulları taşıması gerekmektedir. Kaldırma ve iletme grubu makinalar arasında kabul edilen araç üstü vinçlerin testleri de muayene kuruluşları tarafından, beyan edilen yükün 1,25 katı ile yapılmaktadır.

Firmamız, kaldırma ve iletme makinalarının periyodik kontrolleri çerçevesinde araç üstü vinçlerin düzenli kontrol ve muayenelerini, ilgili yasal düzenlemelere uygun şekilde yapmaktadır. Bu konuda esas alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS 10116 Kaldırma ve taşıma makinaları – Vinçler – Muayene ve deney metotları
  • TS EN 12385-3+A1 Çelik tel halatlar – Güvenlik – Bölüm 3: Kullanım ve bakım bilgileri
  • TS ISO 4309 Vinçler – Tel halatlar – Muayene ve hizmet dışı bırakmak için uygulama kuralları