Muayene

Yürüyen Bant ve Merdivenler Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Yürüyen Bant ve Merdivenler Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Büyük şehirlerin alışveriş merkezleri, tren ve metro istasyonları, havalimanları, sergi salonları ve daha birçok yerinde kalabalık insan akışını kolaylaştırmak amacı ile yürüyen yollar ve yürüyen merdivenler kullanılmaktadır. Nasıl düşey taşımada asansörler kullanılıyorsa, düz veya az eğimli yerlerde yürüyen yollar, eğimli yerlerde ise yürüyen merdivenler tercih edilmektedir.

Yürüyen bantlar ile yürüyen merdivenlerin basamak şekilleri birbirinden farklıdır. Aslında her ikisinde de hareketi sağlayan zincirler bulunmaktadır ancak zincir bağlantıları farklılık göstermektedir. Yürüyen bantlar veya yürüyen yollarda genel olarak kauçuk kaplı bant veya çelik bant, nadiren de kauçuk kaplı halat bant kullanılmaktadır.

Yürüyen bantların ve yürüyen merdivenlerin, tehlike anında bandı durdurmak için güvenlik düğmeleri bulunmaktadır. Teknik özellikleri, yolcu kapasitesi, hızı ve bandın genişliğine bağlı olarak değişmektedir.

Yürüyen bant ve merdivenlerinde güvenlik ön plandadır. Bunlarda ayrıca bandın hızı ile uyumlu çalışan bir el bandı da bulunmaktadır. Bazı modellerinde bandın hareketi aksi yöne de çevrilebilir.

Palet ve bant, normal koşullarda eşit olarak dağıtılmış 6000 N/m2 lik yükü (basıncı), yavaşlamadan ve arıza göstermeden taşıyabilecek özellikte olmalıdır. Bu sistemler yük taşımak için değil sadece insan taşımak amacı ile tasarlanmaktadır. Bu nedenle insan sağlığı açısından güvenlik önlemlerinin üst seviyede tutulması gerekmektedir.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereğince, yürüyen bant ve merdivenlerin her yıl en az bir kere kontrol ve muayene ettirilmesi gerekmektedir. Ayrıca ilgili standartlarda başka bir koşul öngörülmemişse, beyan edilen yükün en az 1,25 katını, etkili ve güvenli bir şekilde kaldırmak zorundadır. Keza tehlike anında hızlıca durduracak ve üzerindeki yükü tutacak fren sistemleri olmak zorundadır.

Firmamız, kaldırma ve iletme makinalarının düzenli kontrolleri kapsamında yürüyen bantlar ile yürüyen merdivenlerin periyodik kontrol ve muayenelerini, ilgili yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uygun şekilde yapmaktadır. Bu çalışmalarda esas alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS EN 13015+A1 Asansör ve yürüyen merdivenlerin bakımı – Bakım talimatları için kurallar
  • TS EN ISO 14798 Asansörler, yürüyen merdivenler ve yürüyen batlar – Risk değerlendirilmesi ve risk azaltılması