Muayene

Vinç Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Vinç Periyodik Kontrol ve Muayenesi

Vinç Periyodik Kontrol ve Muayenesi

İşletmelerin çalışma alanlarına ve faaliyet şekillerine uygun olarak yükleme, boşaltma ve taşıma işlerini yapmakta kullanılan vinçler, kaldırma ve iletme makinaları grubuna giren ve ağır yük altında çalışan makinalardır. Bir platform üzerinde sabit çalışan ve genelde fabrikalarda, limanlarda, inşaat alanlarında ve çok büyük işletmelerde kullanılan dev vinçler, ağır yükleri yükseğe kaldırmak için uzun bir kol üzerine hareket eden makara ve halatlardan oluşan makinalardır. Vincin kaldıracağı yükün özelliklerine bağlı olarak kolun uzunluğu ve makara sayısı değişmektedir. Yine kullanılacağı alanın ve faaliyetin özelliklerine bağlı olarak bazı vinçler, ağır yükleri dikey veya yatay düzlemde yer değiştirme özelliğine de sahiptir. Bunun yanı sıra kol gücü ile çalışan ve daha düşük kaldırma kapasitesine sahip mobil vinçler de bulunmaktadır.

Neticede ağır yük taşıdıkları için çalışma alanlarında insan sağlığı ve mal güvenliği açısından büyük tehlike yaratmaktadır. Buna engel olmak için de kontrol altında tutulması gerekmektedir. Ancak ehliyetsiz kişiler tarafından kullanılması, yanlış ve kusurlu kullanılması veya düzenli bakımlarının yaptırılmaması yüzünden çeşitli kazalar yaşanmaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, vinçlerin düzenli güvenlik kontrol ve muayenelerinin yaptırılmasını zorunlu tutmaktadır. Bundan amaç olası iş kazalarının önüne geçmek, işletmede üretim verimliliği yükseltmek, çevre koşullarına zarar verilmesinin önüne geçmek ve daha önemlisi güvenli bir çalışma ortamı yaratmaktır. Herhangi bir kaza yaşanması durumunda İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince ilk bakılacak nokta, düzenli kontrollerin yapılıp yapılmadığıdır.

Firmamız, mevcut yasal düzenlemelere ve yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanmış olan standartlara uyarak kaldırma ve iletme makinalarının periyodik kontrolleri kapsamında vinçlerin periyodik kontrol ve muayenelerini yapmaktadır. Bu çalışmalarda esas alınan birkaç standart şunlardır:

  • TS 10116 Kaldırma ve taşıma makinaları – Vinçler – Muayene ve deney metotları
  • TS EN 12385-3+A1 Çelik tel halatlar – Güvenlik – Bölüm 3: Kullanım ve bakım bilgileri
  • TS EN 13157+A1 Vinçler (krenler) – Güvenlik – Elle tahrik edilen kaldırma teçhizatı
  • TS ISO 4309 Vinçler – Tel halatlar – Muayene ve hizmet dışı bırakmak için uygulama kuralları
  • TS ISO 12480-1 Vinçler – Emniyetli kullanım – Bölüm 1: Genel