Muayene

Voltaj Harmonik Ölçümü

Voltaj Harmonik Ölçümü

Harmonikli akım ve gerilim, güç sistemlerinde gerilim dalga boyunun bozulması anlamına gelmektedir. Günümüzde güç elektroniğinde yaşanan hızlı gelişmeler harmoniklerin artmasına neden olmaktadır. Genel olarak doğrultucular ve frekans çeviricileri birer harmonik kaynağıdır. Harmoniklerin oluşmasında temel neden, elektrik devrelerinde kullanılan lineer olmayan devre elemanlarıdır. Bu devre elemanlarında, gerilim ile akım arasında ilişki lineer olmadığı için harmonikler oluşmaktadır. Deşarj ilkesine göre çalışan aydınlatma cihazlarının arkları, manyetik devrelerin aşırı doyması ya da güç elektroniğindeki gerilimin anahtarlanması lineer olmayan olaylardır.

Başlıca harmonik üreten devre elemanları arasında jeneratörler, bilgisayarlar, kesintisiz güç kaynakları, elektrikli ulaşım sistemleri, frekans çeviriciler, statik dönüştürücüler, motor hız kontrol düzenleri, doğru akım ile enerji nakli, gittikçe yaygınlaşan elektrikli taşıtlar ve bunların akü şarj devreleri, ark fırınları, enerji tasarrufu için kullanılan ekipmanlar, kaynak makineleri ve doğru akım güç sistemleri gelmektedir.

Tüketiciler açısından elektrik enerjisinin iyi kalitede olması çok önemlidir. Elektrikli cihazların çalışması sırasında, harmonik üreten ve besleme geriliminde bir takım düzensizliklere yol açan yükler özel bir önem taşımaktadır. Enerji sistemlerinde harmoniklerin neden olduğu gerilim ve akım dalga şekillerinin bozulması, birçok soruna yol açmaktadır. Örneğin, gerilim düşümü fazlalaşır ve bu durum cihazlarda arızalara neden olur. Asenkron motorlarda ilave momentler oluşur ve bu durum aşırı ısınma meydana getirir. Kompanzasyon tesislerinde, aşırı yüklenme ve zorlanma yüzünden kondansatörler hasar görür. Harmonik bileşenler şebekede rezonans yapar ve bu durum aşırı gerilimler yaratır ve akımlar dolaşır. Kontrol ve koruma sistemlerinde sinyal hataları olmaya başlar. Harmonikler sonucunda akımlar artacağı için izolasyon malzemelerinde delinmeler meydana gelir. Bilgisayar cihazlarında hatalı çalışmalar olur. Sesli ve görüntülü iletişim araçlarında parazitler başlar. Ölçme cihazları hatalı sonuçlar gösterir. Enerji taşıma hatlarında dalgalanmalar oluşur. Makinalarda mekanik titreşimler olur.

Firmamız, elektriksel güvenlik muayeneleri çerçevesinde, voltaj harmonik ölçümlerini, ilgili yasal düzenlemelere, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara ve test yöntemlerine uygun şekilde gerçekleştirmektedir. Bu konuda firmamız, Türk Akreditasyon Kurumu’ndan (TÜRKAK), TS EN ISO/IEC 17025 standardına uygun şekilde akredite olmuştur.